Толкова много сладкиши и лакомства по магазините. То не английски, френски, сладоледи, чийзкейкове, а за шоколад да не говорим. Поне двеста вида, та да се побърка човек докато си избере. Вчера докато пазарувах обиколих Кауфланд, Т-Маркет, Лидл и изпоопипах всички сладости и накрая все ги оставях. Понякога от толкова голям избор, съвсем не мога да избера - да дам ли 6-7 лева за бисквити, които са опаковани хубаво, но най-вероятно не толкова вкусни, или да си взема шоколад Дядо Коледа, но с пълнеж или не, и от кой вид шоколад?? Или да си купя от тези нови сладкиши, но накрая всичко ми се струва еднакво на вкус. И изведнъж ме осени, ех как ми се хапва една обикновена баклавичка. Но, не като тези, които се продават навън в пластмасови тарелки и съмнителен сироп с още по-сънителни ядки с вкус на галета.
А, истинска, хубава, домашна баклавунка. После се сетих за тази рецепта, която преди време направихме за опаковките на София мел за баница, а самата рецепта е на Селиме Гаджалова от село Розино. Тогава за първи път правих домашно точена баклава и от първи път ми стана с точно тези мерки, теглилки и описания. Ще се опитам да допълня по спомен, ако се сетя още нещо, а вие дори няма нужда да си записвате рецептата, може да я намерите на опаковките на София мел за Баница :)
Необходими продукти:
За тестото:
2 яйца
80 мл олио
200 мл прясно мляко
1 с.л. оцет
щипка сол.
За точене:
200 г царевично нишесте.
За плънката:
250 г орехи
200 г краве масло.
За сиропа:
5 ч.ч. захар
4 ч.ч. вода
сок от 1/2 лимон
От изброените продукти омесваме средно меко тесто и го оставяме да почина за около 10-15 минути.
След това разделяме тестото на 40 топчета ( ако ви е трудно, може и на по-малко). С помощта на царевичното нишесте разточваме топчетата на много фини кори. Всъщност става доста лесно, дори и да не сте точили кори досега.
Подреждаме корите в тава, като между тях поръсваме с предварително смлените орехи. Наложената баклава разрязваме на малки парчета и заливаме с разтопеното масло. Украсяваме с още малко цели орехи.
Печем на 180°C, а като изстине, заливаме със сироп, приготвен от продуктите по-горе.
Баклавата е готова за консумация след едно денонощие.
Ако вече сте събрали новата реколта орехи, открийте сезонът на баклавичката с тази традиционна вкусотия. Аз лично никога не го закривам този сезон, но да кажем, че в следващите месеци една чудесна рецепта за баклавичка няма да ви е излишна. И нека тренировките започнат от сега :)
п.п. Надявам се моето предложение да ви е от полза, а ако искате да виждате повече такова авторско, позитивно и българско съдържание в нета, знаете как да ми го показвате - споделяйте, коментирайте, гответе и ме последвайте в Инстаграм тук - https://www.instagram.com/lussievtimova/ за повече тайни от кухнята ,
а ако искате да споделяте и вашите творения и да видите още много идеи за рецепти и оформяне на ястия, присъединете се в НОВАТА МИ КУЛИНАРНА ГРУПА ТУК! !
Бъдете здрави и добри,
всичко друго ще се нареди!
Харесва ли ви публикацията и моя блог? Помогнете ми в популяризирането им, като споделяте моите рецепти чрез иконките под последната снимка от статията в някоя от социалните мрежи по ваше желание! А ако искате да научавате първи за най-новите рецепти в блога, харесайте страничката ми във фейсбук тук.
Благодаря ви, приятели!